* مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع عبارت از کاربرد اصول و تکنیکهایی به منظور بهبود، طراحی و نصب سیستم هایی شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژی و تجهیزات برای فراهم آوردن امکان تولید کالاها و ارائه خدمات بشکل کارا و مطلوب میباشد.

فعالیت های مهندسی صنایع همانند پلی است که ارتباط بین اهداف مدیریت و عملکرد عملیاتی سازمان را ایجاد مینماید.

مهندسان صنایع بیشتر درگیر افزایش بهره وری در مدیریت منابع انسانی، روشها و تکنولوژی هستند و در واقع مهندسی صنایع تنها رشته مهندسی است که عامل انسان یکی از مولفه های اصلی سیستم های مورد مطالعه آن را تشکیل میدهد.

 

* برخی از زمینه های کاری رشته مهندسی صنایع

۱- مدیریت تولید

از آنجایی که اعتبار هر کشور صنعتی به توانایی آن کشور در تولید موثر بستگی دارد ، در کشورهای صنعتی به این گرایش توجه بسیاری می شود. مهندسان تولید در راستای کسب مزیت هایی در رقابت های جهانی از مهندسی شیمی ، مهندسی مکانیک و اقتصاد همراه با مهندسی صنایع بهره می گیرند تا مسایل طراحی توسعه و اجرای عملیات سیستم های تولیدی پیشرفته را به طور موثر حل کنند.

۲- مدیریت مهندسی

در چند دهه اخیر این زمینه پیشرفت زیادی داشته است .

در سطح صنعت ، مدیریت بدون مهندسی با مشکل روبرو شده است و نقش مهم مهارت های مهندسی و اطلاعات در مدیریت سیستم های مهندسی مشهود است. در سطح فردی نیز مهندسانی که در نتیجه ی موفقیتهای فنی شان به مدیریت کشیده می شوند ، هر چقدر هم از نظر فنی قوی باشند برای رویارویی با پیچیدگی های مسولیت مدیریت آماده نیستند.

 

۳- مهندسی ارزش

مهندسی ارزش یکی از ابزارهای مدیریتی است که در دهه های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است و عبارتست از مجموعه تکنیک های سیستماتیک و کاربردی که برای تشخیص کارکرد یک محصول، خدمت و تولید و ایجاد آن کارکرد با حداقل هزینه به گونه ای که جنبه های کیفی سیستم از قبیل ایمنی و قابلیت اطمینان و نیز عمر مفید سیستم حفظ شود، بکار می رود و شرایط را برای ذهن متخصصین به منظور ایجاد ایده های بکر و با ارزش و نیز خلاقیت در راستای اصلاح سیستم فراهم می کند.

 

۴- مهندسی مالی

مهندسی مالی برای کسانی که مایل به کار بانکداری، مدیریت مالی و امور مشاوره ای مالی هستند طراحی شده است.

آموزش در این زمینه شامل فرآیندهای احتمالی بهینه سازی، محاسبات و بازارهای مالی و کاربرد آنها می باشد.

 

۵- مهندسی سیستم های اطلاعاتی

این زمینه برای کسانی طراحی شده است که مایل به یادگیری مهارت های مهندسی و مدیریتی با تاکید بر سیستم های اطلاعاتی و محاسباتی هستند.

 علاقه مندان به این زمینه با توانایی هایی نظیر برنامه نویسی کامپیوتر و مهارت های مربوط به سیستم های اطلاعاتی و آشنایی با نرم افزارهای متفاوت قادرند سیستم های اطلاعاتی را برای کنترل زنجیره عرضه ، تولید و تجارت طراحی کنند.

 

۶- مهندسی کیفیت

به دلیل رقابت روز افزون بین الملی که توجه به بهبود کیفیت محصولات و خدمات را اجتناب ناپذیر ساخته است و به دلیل پیچیدگی روز افزون سیستم های تولیدی و خدماتی کنونی ، امروزه نظر به مهندسانی است که بتوانند با مفاهیم و ابزارهای فنی و مدیریتی ، سیستم های کیفیت را اجرا و هدایت کنند. مهندسی کیفیت در مهندسی صنایع تلاش در جهت تربیت چنین افرادی دارد. آموزش در این زمینه بر مبنای بهبود کیفیت استراتژی های کیفیت سازمانی و روشهای آماری تاکید دارد.

 

 

* کارشناسی ارشد مهندسی صنایع

مفتخریم که اعلام کنیم گروه مهندسی صنایع دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی (ره) در آستانه ی فارغ التحصیلی اولین گروه مقطع کارشناسی خود ، موفق به اخذ مجوز مقطع کارشناسی ارشد این رشته در گرایش سیستم های کلان اقتصادی و اجتماعی شده و از مهرماه سال ۱۳۹۶ شروع به پذیرش دانشجو نموده است.

 

گرایش سیستم های کلان اقتصادی و اجتماعی

این گرایش به تعلیم و تحقیق در زمینه برنامه ‌ریزی و طرح سیستم‌ های مختلف موردنیاز جامعه می‌پردازد. سیستم های حمل و نقل ، آبرسانی و فاضلاب ، ارتباطات ، انتقال و توزیع کالاها ، تأمین و توزیع انرژی ، خدمات آموزشی یا بهداشتی از اینگونه‌اند. در کلیه این سیستم ها هر یک از ابعاد اقتصادی، اجتماعی و تکنولوژیک سیستم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این گرایش به مطالعه، مدلسازی و تجزیه و تحلیل اینگونه سیستم ها می پردازد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آنها و همچنین با توجه به نیازها، اولویت ها و امکانات جامعه بهترین سیستم را طراحی می‌نماید.

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع ، گرایش مدل سازی سیستم های کلان اقتصادی و اجتماعی  به نوعی گرایش محبوب مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع به حساب می‌آید که با توجه به وجود درس ریاضی در این آزمون ، فارغ‌ التحصیلان سایر رشته‌های فنی- مهندسی نیز می‌توانند بخت خود را برای قبولی در این رشته بیازمایند.

 

 

* امکانات گروه مهندسی صنایع دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی (ره)

۱- کارگاه ماشین افزار

۲- کارگاه ذوب و ریخته گری

۳- کارگاه جوشکاری

ارتباط با ما

اصفهان، سپاهان شهر، بلوار قائم جنوبی

دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی

کدپستی : 49999 - 81799

تماس با ما

ارتباط با ما از طرق زیر امکان پذیر میباشد.

خبرنامه

جهت اشتراک در خبرنامه دانشگاه ایمیل خود را وارد نمایید